top of page

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym, czyli Sycylia (Włochy)


Serwus! Co tam u Was? Jak wasze lodówki, pełne? Tzn. zapełnione już magnesami? ;-)


Ja dzisiaj dorzucam do kolekcji kolejne dwa, które przyleciały do mnie z Sycylii. Muszę jednak przyznać się, że czekały one na swoje miejsce kilka dobrych miesięcy. Złożyły się na to różne sprawy, ale i też trochę moje roztargnienie.

Niniejszym jednak, wczoraj spotkałem się z osobą, która mi je podarowała, a mianowicie była to Pani Cecylia, o której możecie poczytać tutaj.


Magnes u góry przedstawia jeden z najważniejszych symboli tej wyspy, jakim jest Trinacria.


Trinacria, nazywana jest również triskelionem. Pierwsza nazwa to starożytna nazwa Sycylii, natomiast druga pochodzi z języka greckiego i oznacza „trójnożny”.


Sam symbol przedstawia meduzę z głową kobiety, do której dołączone zostały trzy zgięte w kolanach nogi. Na głowie, imitację włosów, stanowią zaplątane pomiędzy sobą węże, spośród których wystają trzy kłosy zboża oraz skrzydła.


Ciekawostką jest fakt, iż symbol ten widnieje na fladze Sycylii - sami zobaczcie:

Warto napisać również, co oznaczają poszczególne elementy. A więc:


Meduza - symbol, który Sycylijczycy używali już z dziada pradziada. Ozdabiali nim domy, ceramikę, maski a także grobowce, ponieważ miał przynosić im szczęście i odpędzać złe duchy.


Trzy zgięte nogi - symbolizują trzy najbardziej wysunięte przylądki wyspy: Capo Boeo (Capo Lilibeo) – na zachód, blisko Marsala, Capo Passero – na południe, blisko Syrakuz oraz Capo Perolo – na północny wschód, koło Mesyny.


Związana jest z nimi legenda, która mówi, że powstały one dzięki trzem nimfom. Boginki te biegały po świecie, tańczyły, zbierały owoce z najbardziej żyznych i pięknych miejsc, jakie spotkały. Kiedy każda z nich dotarła do miejsca, które ją zachwyciło, zatrzymała się i wyrzuciła do morza wszystkie dobra, jakie do tej pory znalazła. Wówczas woda zapieniła się, zawrzała i rozpromieniając się najpiękniejszymi barwami stworzyła wyspę w kształcie trójkąta, czyli Sycylię.


Trzy kłosy zboża - miały zapewniać mieszkańcom wyspy obfitość, żyzność oraz bogactwo.


Drugi magnes jest z Palermo, stolicy Sycylii.

Widnieją na nim jedne z ważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych.


I tak, na pierwszym planie stoi Katedra w Palermo, a dokładniej Katedra Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tego co powiedziała mi Pani Cecylia, katedrę tę wyróżnia jej wygląd, który wynika z wpływu różnych stylów architektonicznych, różnych poprawek i dobudowywania nowych elementów na przestrzeni dziejów.


Za katedrą, po lewej stronie znajduje się Kościół San Catoldo, który jest połączeniem architektury arabsko-normańskiej, co nadaje mu bardzo ciekawy wygląd. Wieża, która znajduje się za tym kościołem, należy do drugiej świątyni, która stoi w sąsiedztwie, a jest nią Kościół Santa Maria dell'Ammiraglio, zwany potocznie La Martorana. Te dwa zabytki również znajdują się na liście UNESCO.

Po prawej stronie znajduje się zaś Teatr Politeama, przed którym stoi posąg Ruggero Settimo, który był włoskim politykiem i dyplomatą.

Pani Cecylio, jeszcze raz dziękuję za piękne magnesy.

Kochani, już coraz bliżej setki! Jestem mega podekscytowany. ;-)

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
bottom of page