top of page

Z dedykacją dla Ambasadorów RP :-)

  • Zbyszek
  • 1 cze 2018
  • 3 minut(y) czytania

Na zdjęciu: budynek Ambasady RP w Sztokholmie.


Co to jest ambasada? Kim jest ambasador? Co to jest konsulat? Jakie zadania realizują?

O tym pokrótce w dzisiejszym poście.


Zacznijmy od tego czym jest Ambasada?


Ambasada jest najważniejszą z placówek dyplomatycznych danego kraju, która funkcjonuje za granicą.

Inaczej jest to stała misja dyplomatyczna, przy władzach państwa, które tę misję przyjmuje.

Misją dyplomatyczną nazywamy zaś przedstawicielstwo dyplomatyczne określonego państwa w innym państwie.

Warto podkreślić, iż ambasada może funkcjonować również przy siedzibie organizacji międzynarodowej.


Ambasada jest kierowana przez szefa misji pierwszego stopnia, czyli ambasadora.


Zaznaczyć trzeba, iż ambasadą nazywamy potocznie również budynek lub lokal zajmowany przez misję. Zasadą jest, że ambasada mieści się w stolicy państwa przyjmującego. Związane jest to z tym, iż w takim mieście znajdują się również inne instytucje i urzędy, co ułatwia współpracę.


Ambasada - zadania.


Główne funkcje realizowane przez ambasady to reprezentowanie i promocja danego kraju za granicą (kształtowanie stosunków międzynarodowych), ochrona obywateli polskich w innych krajach, a także prowadzenie przyjaznych relacji z krajem przyjmującym. Działanie ambasady dotyczy głównych zadań dyplomatycznych, zazwyczaj jednak jest ono znacznie bardziej skomplikowane.


Ambasady są niezbędne w każdym znaczącym kraju i są zazwyczaj wspomagane przez jeden lub więcej konsulatów. Pomimo faktu, iż pojęcie ambasada i konsulat są używane zwykle razem, istnieją między nimi różnice, szczególnie w wielkości oraz usługach jakie świadczą społeczności.


Konsulat - zadania.


Konsulaty podporządkowane są ambasadom i skupiają się na bardziej konkretnych działaniach. Do ich zadań należy głównie: rozpatrywanie wniosków wizowych osób które chcą odwiedzić Polskę i które chcą ubiegać się o paszport dla polskich obywateli, przetwarzanie wniosków o małżeństwa, akty urodzenia, adopcji, legalizacja dokumentów i inne.


Istnieje też różnica miedzy polskimi konsulatami znajdującymi się w danym kraju. Różnią się one poziomem uprawnień i wielkością. Niektóre z nich są większymi konsulatami generalnymi i zwykle mogą pomóc w szerokim zakresie spraw konsularnych. Mniejsze konsulaty są często obsługiwane przez prywatnych obywateli i są nazywane wtedy konsulatami honorowymi, w nich nie załatwi się jednak wiz, ani paszportów, ponieważ mają ograniczone uprawnienia.


Ciekawostki


Polska posiada swoje ambasady w 91 państwach świata.


Ambasador może być akredytowany w więcej niż jednym państwie, ale tylko i wyłącznie po poinformowaniu o tym państw przyjmujących i wyrażeniu przez nich zgody.


Ambasador ad personam, czyli ambasador tytularny - jest to tytuł, jaki otrzymują osoby, które bardzo zasłużyły się dla misji dyplomatycznej swojego kraju. Tytuł ten mogą używać niezależnie od tego, czy w danej chwili pełnią funkcję ambasadora, czy też nie.


Ambasador wizytujący - szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, która to nie ma swojej siedziby w kraju akredytacji. Siedziba misji znajduje się w ministerstwie spraw zagranicznych swojego państwa. Ambasador wizytujący regularnie odwiedza kraj, w którym jest akredytowany.

W Polsce jest obecnie dwóch akredytowanych ambasadorów wizytujących - w Mongolii i na Malcie.


Podczas nieobecności ambasadora lub niemożności tymczasowego pełnienia obowiązków przez niego, zastępuje go tak zwany Chargé d’affaires ad interim (a.i.).


Do ambasadora swojego państwa zwracamy się: Panie Ambasadorze/Pani Ambasador, natomiast do ambasadora obcego państwa: Wasza Ekscelencjo.


Pamiętajcie! Będąc na wyjeździe zagranicznym warto mieć przy sobie dane kontaktowe do polskich placówek dyplomatycznych, które służą swoją pomocą w różnych sprawach.


Dla przypomnienia przedstawiam listę ambasad, które odpowiedziały pozytywnie na mój list (Jeszcze raz DZIĘKUJĘ!) oraz udostępniam linki do ich stron, tam możecie dowiedzieć się więcej o ich pracy:


1. Ambasada RP w Szwecji


2. Ambasada RP na Cyprze


3. Ambasada RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich


4. Ambasada RP w Republice Słowenii


Mam nadzieję, że z czasem lista ta się powiększy. ;-)


AKTUALIZACJA! (05.06.2018 r.)

I stało się kolejne ambasady odpowiedziały na moją prośbę:


5. Ambasada RP w Albanii

6. Ambasada RP w Finlandii


7. Ambasada RP w Rosji


8. Ambasada RP w Kazachstanie


AKTUALIZACJA (30.07.2018 r.)


9. Ambasada RP w Bułgarii


AKTUALIZACJA (24.09.2019 r.)


10. Ambasada RP w Niemczech





Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
bottom of page